Speech Contests

Speech Contest Winners

“World Champion” International Speech

1979 Dick Caldwell

Region IV International Speech

(In 2009 the Regional Contest was replaced with the Semifinal speech contests at the International Convention)

1965 Ron Ghitter 1978 Glenn Hagel
1979 Dick Caldwell 1992 Doon Wilkins
1995 Donald Lee 2005 Rowena Romero
2008 Martin Presse

Semifinal – International Speech

2015 Russ Dantu

District International Speech

1965 Ron Ghitter 1967 John J. Chalmers
1968 Bernie Searle 1969 Larry A. Fast
1970 Ken Richard 1971 Orie Mandryk
1973 Dan Conroy 1974 Ken Richard
1975 Jim Bell 1976 Dave Anderson
1977 Brian Taylor 1978 Glenn Hagel
1979 Dick Caldwell 1980 Robert Parsons
1981 John Yerxa 1982 John Yerxa
1983 Charlie Vandermark 1984 Jim Malone
1985 Dick Brown 1986 Irene Murray
1987 Keith Hesselden 1988 Bob Schoepp
1989 Peter Wouters 1990 Peter Wouters
1991 Melodye Kunnas 1992 Doon Wilkins
1993 Donald Lee 1994 Shona Welsh
1995 Donald Lee 1996 Shona Sekulic
1997 Carrie Warren 1998 Helen Rojek
1999 Brian Stecyk 2000 Trina Bandi
2001 Brigid O’Shea 2002 Rowena Romero
2003 Todd Dyck 2004 Kathy Sheppard
2005 Rowena Romero 2006 Allan Goff
2007 Allan Goff 2008 Martin Presse
2009 Russ Dantu 2010 Russ Dantu
2011 Kevin Mark 2012 Darlene Davies
2013 Aparna Verna 2014 John Hallett
2015 Russ Dantu 2016 Joanne Smith

District Humorous Speech

(Don Paape Trophy)

1972 Ken Richard 1974 Brian Taylor
1976 John Thurmeier 1977 Wayne Land
1978 Brian Taylor 1979 Norm Brain
1980 Bob Johnson 1981 Cliff McDonald
1982 John Riddell 1983 Scott Montgomery
1984 Clara Jonsson 1985 Bob Schoepp
1986 Ron Wolch 1987 Dale Hackinen
1988 Clancy Patton 1989 Leslie Gratton
1990 Nick Zon 1991 Doon Wilkins
1992 Dave Thomas 1993 Cibylla Rakestraw
1994 Franco Panizzon 1995 Dave DeMarco
1996 Jim Ferrie 1997 Roy Bird
1998 Jim Martin 1999 Carrie Warren
2000 Janet Kwasniak 2001 John Morgan
2002 Loren Letourneau 2003 Brad Maurer
2004 Mary McLean 2005 Mary McLean
2006 Rowena Romero 2007 Russ Dantu
2008 Taneya Aaron 2009 David Haines
2010 Garrett Ulmer 2011 David Brown
2012 Andrew Legg 2013 Jackie Diemert
2014 Riley Potter 2015 Supreet Dhillon

District Evaluation

1970 Ron Chapman 1972 Ken Richard
1974 Wayne Land 1976 Ron Maloney
1977 Terry Appleby 1978 Brian Lee
1979 Glenn Hagel 1980 Rick Sydor
1981 Rick Sydor 1982 Val Hunt
1983 Shirley Sarens 1984 Ray McLeod
1985 Dave Almond 1986 Leigh Anderson
1987 Lanny Coulson 1988 Lanny Coulson
1989 Suniel Puri 1990 Judy Dola
1991 Lanny Coulson 1992 Dan Hardie
1994 Pam Mapplebeck 1995 Laura Post
1996 Drew Kirk 1997 Lori Leppke
1998 Sandra Langford 1999 Judy Arnall
2000 Lori Lund 2001 Connie Paus
2002 Harvey Taphorn 2003 David Benjatschek
2004 Ilan Cooley 2005 Freddi Dogterom
2006 Nandini Venkatesan 2007 Carolyn Kaldy
2008 Christina Kruis 2009 Russ Dantu
2010 Nandini Venkatesan 2011 Kelly Kaur
2012 John Hallett 2013 Iris Talbot
2014 John Hallett 2015 Harvey Taphorn
2016 Brenda Ball

District Table Topics

1988 Stephen Listoe 1989 Larry Hurd
1990 Lori Leppke 1991 Dave Thomas
1992 Lori Leppke 1993 Judy Dola
1994 Dave Fulton 1995 Geoff Cooke
1996 Arlene Jorgensen 1997 Drew Kirk
1998 Liz Pasieka 1999 Bob Rodgers
2000 Marg Faryna 2001 Shiraz Kanji
2002 Tim Dietrich 2003 Shiraz Kanji
2004 Steven Bobiash 2005 Freddi Dogterom
2006 Bob Ellwood 2007 Nandini Venkatesan
2008 Aparna Verna 2009 Dana Morgan
2010 Kelly Kaur 2011 Kelly Kaur
2012 Russ Dantu 2013 Kelly Kaur
2014 Kevin Safinuk 2015 Nandini Venkatesan

The following contests are no longer operating as District-wide Speech Contests. The Award Recipients listed here performed to the highest standard of Excellence during the operation of these Contests.

District Tall Tales

1982 Bob Barker 1983 Clif Skrypnyk
1984 Gordon Miskow 1985 V.J. Tukkimaki
1986 Doug Martin
1987 Jeff McCann 1988 Leslie Gratton
1989 Joan Vickers 1990 Nick Zon
1991 Shane Powley 1992 Rob Hafer

National Canada Day Speech

1986 Dennis Herr (English) 1992 Duc Le (French)

District Canada Day Speech

English

1984 Dusty Cunningham 1985 Elizabeth Pasieka
1986 Dennis Herr 1987 Gabriela Orban
1988 Jerry Kiriak 1988 Betty Giesen
1990 Bob Schoepp 1991 Shannon Zwicker
1992 Franco Panizzon

French

1988 Yvan Choquette 1990 Susanne Thibaudeau
1991 Larry Hurd 1992 Duc Le
%d bloggers like this: